Hakkında

Giresunlular Şehitliği; Aryonkarahisar ilinin İscehisar ilçesi, Doğanlar Köyü sınırları içerisinde, Dedesivri mevkiinde yer almaktadır. Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi sırasında Giresun ve yöresinden gelen gönüllü alayın askerlerinin burada şehit olmasından dolayı “Giresunlular Şehitliği” adını almıştır.

Ülkemizi işgal eden Yunan ordusu, İscehisar, Karaağaç ve Doğanlar Köyü sınırları içerisindeki “Kabaçkırar” ve “Dedesivri” mevkilerinde mevzilenmişlerdir. Kurtuluş Savaşı’nda Giresun ve yöresinden gelen gönüllülerden oluşan 47. Gönüllü Alayı’nı Topal Osman komuta etmiştir. Topal Osman emrindeki 47. Alay, 26 Ağustos 1922 tarihinde, gece saat 02.30′ da başlayıp 36 saat süren taaruzda Yunan  ordusunu Dedesivri mevkiinden atmıştır. O geceyi 47. Alay bir taburu ile, Kabaçkıran iki taburu ile Dedesivrisi ve Evliya tepelerinde geçirmiştir.

Bu muharebe sırasında 14 Giresunlu gönüllü, şehit düşmüştür. Dedesivri mevkiinde şehit düşen Giresunlu gönüllülerin isimleri şöyledir:

 Giresunlular Şehitliğinde Meftun Bulunanlar

 1- Boztekke Köyü’nden Ali oğlu Hasan 1311

 2- Çukur Köyü’nden Mehmet oğlu Necip 1317

 3- Alınyoma Bala Köyü’nden Osman Oğlu Hüseyin 1317

 4- Kemaliye Köyü’nden Ahmet Oğlu Mustafa1315

 5- Çiçekli Köyü’nden İlyas Oğlu Resim 1316

 6- Sayca Köyü’nden Ahmet Oğlu Dursun 1314

 7- Görele Daylı Köyü’nden Mustafa Oğlu Yusuf Çavuş 1311

 8- Keşap Küçükgeriş Köyü’nden Emin Oğlu Yusuf Çavuş 1315

 9- Keşap Karabulduk Köyü’nden Şükrü Oğlu İbrahim 1315

 10- Dereli Yavuz Kemal Hapan Köyü’nden Yusuf Oğlu Osman 1314

 11- Bulancak Ucarlı Mahallesi’nden Hüseyin Oğlu Niyazi 1314

 12- Bulancak Talipli Köyü’nden Hüseyin Oğlu Nazım 1316

 13- Keşap Halkalı Köyü’nden Salih Oğlu Abdullah 1317

 14- Homurlu Köyü’nden Ahmet Oğlu Osman 1309

 15- Ahmet Halis Asal (Gazi)

  1. Alay’da aynı gün şehit düşen arkadaşlarını Dedesivri’ye defnetmişler ve bir gün sonra Yunan ordusunu tekrar kovalamaya devam etmişlerdir. Aynı tepede savaşan Muharibler Birliği Üyesi Giresunlu Ahmet Halis Asal hem savaş alanını gezmek hem de şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için 1964 yılında Doğanlar Köyüne gelmiş, Dedesivri’deki mezarları ziyaret ettikten sonra birkaç gün de Doğanlar köyünde kalmıştır. Burada yatan arkadaşlarına bir şehitlik yaptırmaya karar vermiştir. Ahmet Halis Asal’ın teşebbüsü ve Giresunlu emekli General Doktor Ali Rıza Erkan, Afyon Valisi Ahmet Balkan ile Batı Menzil Komutanlığı ve Doğanlarlı köylülerin yardımıyla 1967 yılında şehitlik etrafı taş duvarlarla çevrilerek inşa edilmiştir.

Ahmet Halis Asal, bu şehitlikte kendisine de bir mezar yaptırmıştır. Vasiyeti üzerine bir manga askerle resmi tören niteliğinde cenaze töreni ile şehitliğe defnedilmiş ve arkadaşlarının yanında ebedi istirahatgahına çekilmiştir. Afyon ili, İscehisar ilçesi, Doğanlar Köyü’ndeki Giresun Şehitliği, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün 14.11.1988 gün ve 328 sayılı kararı ile 1. Grup korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.

Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu ve İscehisar Doğanlar Köyü Giresunlular Şehitliği Çevre Güzelleştirme Derneği ile şehitliğine anıt ve tören alanı yapımı için müze müdürlüğüne müracatı üzerine projesi çizdirilmiş, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 30.03.1990 gün ve 689 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Finansmanı Devlet Planlama Teşkilatı tarafından gerçekleştirilerek şehitlerin kabirleri mermerle kaplanmış ve hemen kabirlerin yanı başına Giresun Kültür Evi inşa edilmiştir.

2000’li yılların başından itibaren de Giresunlular bu şehitliğe yoğun bir şekilde ilgi göstermeye başlamış ve Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu organizatörlüğünde her yılın Zafer Haftası’nda şehitlerini anmak için buraya akın etmeye başlamışlardır.